Tırnak morarması nasıl geçer?

El tırnaklarının morarması çoğunlukla bir yere çarpmanın etkisi ile oluşan bir problem olsa da ayak tırnaklarının morarması vücudun farklı bölgelerinde oluşan sorunların habercisi olabilir. Parmaklarda oluşan kırıklar, travmalar, burkulmalar, çatlaklar veya bazı enfeksiyonlu hastalıkların sonucunda tırnak morarması görülebilir. Giyilen ayakkabıların sıkması sonucunda veya futbol gibi oyunlar sonucunda da ayak tırnaklarında morarma görülebilir.

TIRNAK MORARMASI TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Ayak tırnaklarınızda batma sorunu yaşıyorsanız; ılık suyun içine atacağınız 2 çorba kaşığı tuz ile ayaklarınızı 15-20 dakika suda bekletebilirsiniz.

Deri ile tırnağın birbirinden ayrılması sorununa ise parmakların arasına bir parça gazlı bez koyabilirsiniz. Ancak şeker hastaları ve dolaşım problemi olan kişilerde bu yöntem iyi gelmeyeceği için uygulanmamalıdır.

Tırnak morarması, batması veya mantarlarına çözüm olacak en önemli etken temizliktir.

Tırnak temizliğine özen göstererek tırnaklarınızı düz olarak kesmeniz ve güçlendirici olan parlatıcılardan uzak durmanız gerekir. Eğer tırnaklarınızın rengi siyahlaşıyor veya koyulaşıyorsa bu durum damarlardan kaynaklı olarak kanın tırnak altında birikmesine neden olmaktadır. Kan birikimi ağrı yapabileceği gibi uzman tarafından da görülmesi gerekir. Her türlü tırnak probleminize karşı olarak yapabileceğiniz en iyi yöntem ise temizliği sağlayabilmektir.

Bir önceki yazımız olan Diş eksikliği travma nedeni başlıklı makalemizde Ağız ve Diş Haberleri, diş ve diş hekimliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir