Deterjanlar değişiyor

Tek kullanımlık çözünür ambalajda bulunan, renkleriyle dikkat çeken sıvı çamaşır deterjanları için “çocuk önlemi uygulanacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Avrupa Birliği’ne (AB) uyum kapsamında hazırladığı deterjan yönetmeliği taslağında, deterjanlardaki kimyasallar yeniden belirlendi. Buna göre, deterjanlarda fosfat ve fosfor bileşikleri kısıtlanacak. Bakanlık, piyasaya girmesine izin vereceği deterjanlar için test yaptıracak.Taslağa göre, bu tür deterjanlar, rengini gizleyecek bir dış ambalaj içine alınacak.

Ambalajda, “Çocukların erişemeyeceği yerde saklayın ifadesi yer alacak. Deterjan kutusunun kapağı, çocuklar tarafından açılamayacak şekilde tasarlanacak.

Habertürk’ün haberine göre; deterjan kapsülü, kazayla ağza alınması halinde, ağızdan atılmasını sağlayacak caydırıcı bir tat içerecek. Orijinal ambalajı dışında deterjan satılamayacak. Ambalajın üzerinde ürünün adı, ticari adı, şirketin tam adresi ve telefon numarası gibi bilgiler yer alacak.

Bir önceki yazımız olan Bahar yorgunluğunun nedeni alerji başlıklı makalemizde bahar alerjisi, bahar yorgunluğu ve polen hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir